Full 2023/24 FA Cup Preliminary Round draw

FA Cup

Enter your email address to receive regular Berkshire football updates in your inbox

The full draw for the 2023/24 FA Cup Preliminary Round is available.

Football in Berkshire spent some time and broke it down for Berkshire clubs at a glance here.

1 Pontefract Collieries or Birtley Town v Guisborough Town or Newton Aycliffe
2 Whickham or Carlisle City v Whitley Bay or Garforth Town
3 Sunderland RCA or West Allotment Celtic v Tadcaster Albion or Redcar Athletic
4 Bishop Auckland or Bridlington Town v Seaham Red Star or Pickering Town
5 Hebburn Town v Heaton Stannington or Tow Law Town
6 Penrith or Boro Rangers v Kendal Town or Consett
7 West Auckland Town or Northallerton Town v Newcastle Benfield or Shildon
8 Knaresborough Town or Frickley Athletic v Dunston
9 Stockton Town v Ashington or North Shields
10 Liversedge v North Ferriby or Crook Town
11 Hallam or Irlam v Thackley or Goole
12 Runcorn Linnets v Stalybridge Celtic
13 City of Liverpool or Penistone Church v Prestwich Heys or Bootle
14 Congleton Town or Wythenshawe Town v Witton Albion
15 Ossett United or 1874 Northwich v Wythenshawe or Campion
16 Skelmersdale United or Northwich Victoria v Nantwich Town
17 Padiham or Silsden v Clitheroe
18 Mossley v Stockport Town or Ramsbottom United
19 Whitchurch Alport or Cheadle Town v Barnoldswick Town or Handsworth
20 West Didsbury & Chorlton or Vauxhall Motors v Prescot Cables or Eccleshill United
21 Widnes or Longridge Town v Golcar United or Trafford
22 Charnock Richard or Squires Gate v Uttoxeter Town or Bury
23 Burscough or Pilkington v Albion Sports or Chadderton
24 Glossop North End or Colne v Brighouse Town
25 AFC Liverpool or Lower Breck v Emley or Avro
26 Sporting Khalsa v Bedworth United or Heanor Town
27 Coventry United or Studley v Coleshill Town
28 Kidsgrove Athletic or Lye Town v Sutton Coldfield Town or Wolverhampton Casuals
29 Highgate United or Walsall Wood v Tividale or Rugby Borough
30 Boldmere St Michaels or Lichfield City v Chasetown
31 Bugbrooke St Michaels or Hinckley LR v Bewdley Town or Daventry Town
32 Westfields or Cogenhoe United v Worcester City or Dudley Town
33 Atherstone Town or Stone Old Alleynians v AFC Wulfrunians or Gresley Rovers
34 Shifnal Town or Hereford Lads Club v Worcester Raiders or Belper United
35 Belper Town v Leek Town
36 Darlaston Town (1874) or Racing Club Warwick v Hednesford Town
37 Rugby Town or Malvern Town v Romulus or Newcastle Town
38 Hereford Pegasus or Hanley Town v Stourport Swifts or Coventry Sphinx
39 Sherwood Colliery or Aylestone Park v Grantham Town or Loughborough Students
40 Boston Town or Anstey Nomads v Eastwood Community or Kimberley MW
41 Quorn or Carlton Town v Maltby Main or Pinchbeck United
42 GNG Oadby Town or Bottesford Town v Lutterworth Town or Lincoln United
43 Spalding United v Sleaford Town or Shepshed Dynamo
44 Ashby Ivanhoe or Deeping Rangers v Rossington Main or Leicester Nirvana
45 Barton Town or Grimsby Borough v Winterton Rangers or Melton Town
46 Newark & Sherwood United or Hucknall Town v Harborough Town
47 Sheffield v Skegness Town or AFC Mansfield
48 Stocksbridge Park Steels v Cleethorpes Town or Loughborough Dynamo
49 Stowmarket Town v Desborough Town or Potton United
50 Wisbech Town or March Town United v Biggleswade Town
51 Mildenhall Town or Soham Town Rangers v Lakenheath or Godmanchester Rovers
52 Harleston Town or Kempston Rovers v Biggleswade
53 Wellingborough Town or Long Melford v Felixstowe & Walton United
54 Kirkley & Pakefield or Downham Town v Ely City or Eynesbury Rovers
55 Mulbarton Wanderers or Sheringham v Bedford Town
56 Bury Town or Biggleswade United v Yaxley or Wroxham
57 Ipswich Wanderers or Histon v Dereham Town or Walsham Le Willows
58 Corby Town v Lowestoft Town
59 St Neots Town or Fakenham Town v AFC Rushden & Diamonds
60 Norwich United or Woodbridge Town v Gorleston or Heacham
61 Thetford Town or Newmarket Town v Hadleigh United or Cambridge City
62 Shefford Town & Campton or Maldon & Tiptree v West Essex or Crawley Green
63 St Panteleimon or Witham Town v Stanway Rovers or Harpenden Town
64 Buckhurst Hill or Brantham Athletic v Northwood
65 Brightlingsea Regent v Stansted or Stotfold
66 Walthamstow v Leverstock Green or White Ensign
67 Hullbridge Sports or Takeley v Edgware & Kingsbury or Waltham Abbey
68 FC Clacton or Real Bedford v Milton Keynes Irish or Dunstable Town
69 Leighton Town or Basildon United v Enfield or Coggeshall Town
70 East Thurrock United or Frenford v London Lions or Barton Rovers
71 Brentwood Town v Kings Langley
72 Ware v AFC Dunstable or Newport Pagnell Town
73 Halstead Town or Romford v Welwyn Garden City
74 Bowers & Pitsea v Woodford Town or Hertford Town
75 Sawbridgeworth Town or Arlesey Town v Saffron Walden Town or Great Wakering Rovers
76 Hadley v Little Oakley or Baldock Town
77 Colney Heath or Ilford v FC Romania or Tilbury
78 Grays Athletic v Redbridge or New Salamis
79 Heybridge Swifts v Cockfosters or Barking
80 Kidlington or Flackwell Heath v Cirencester Town
81 Hartpury University or Holyport v Yate Town
82 Fairford Town or Aylesbury United v Clevedon Town or Wantage Town
83 Evesham United v Tuffley Rovers or Aylesbury Vale Dynamos
84 Virginia Water or Risborough Rangers v Cribbs or Longlevens
85 Easington Sports or Burnham v Slimbridge or Reading City
86 North Leigh v Bishop’s Cleeve or Thornbury Town
87 Wokingham & Emmbrook or Cinderford Town v Binfield
88 Chalfont St Peter or Wallingford & Crowmarsh v Marlow
89 Tring Athletic or Nailsea & Tickenham v Brimscombe & Thrupp or Highworth Town
90 Ardley United or Ascot United v Mangotsfield United or Royal Wootton Bassett Town
91 Thame United or Bristol Manor Farm v Lydney Town or Roman Glass St George
92 Sittingbourne or Jersey Bulls v Knaphill or AFC Varndeanians
93 Eastbourne Town or Faversham Town v Merstham or Raynes Park Vale
94 Broadfields United or Snodland Town v Chertsey Town
95 Harefield United or Farnham Town v Crowborough Athletic or Shoreham
96 Ramsgate v Bexhill United or North Greenford United
97 Corinthian or Bedfont Sports Club v Herne Bay
98 Wembley or Bearsted v Southall or Chichester City
99 Lydd Town or Camberley Town v Deal Town or Guildford City
100 Newhaven or Little Common v Spelthorne Sports or Loxwood
101 Sheppey United v Holmesdale or Midhurst & Easebourne
102 Sandhurst Town or VCD Athletic v Haywards Heath Town or Whitstable Town
103 Lingfield or Sevenoaks Town v Abbey Rangers or Colliers Wood United
104 Littlehampton Town or Erith & Belvedere v Sporting Bengal United or Stansfeld
105 Phoenix Sports or Eastbourne United v Broadbridge Heath or Sheerwater
106 Corinthian Casuals v Tunbridge Wells or Uxbridge
107 Sutton Common Rovers or Burgess Hill Town v Hassocks or Erith Town
108 South Park (Reigate) v Leatherhead
109 Epsom & Ewell or Horsham YMCA v Metropolitan Police
110 Horley Town or Punjab United v AFC Croydon Athletic or Sutton Athletic
111 Balham or Steyning Town Community v Chipstead or Peacehaven & Telscombe
112 Welling Town or Cobham v Kennington or Glebe
113 Saltdean United or Badshot Lea v Lancing or Rusthall
114 Hollands & Blair or Ashford United v Beckenham Town
115 Pagham or East Grinstead Town v Hythe Town
116 Three Bridges or Crawley Down Gatwick v Hanworth Villa
117 Hilltop or Redhill v Ashford Town (Middx) or AFC Uckfield Town
118 Lordswood or Egham Town v Cray Valley (PM)
119 Athletic Newham or Tooting & Mitcham United v Westfield or Fisher
120 Hartley Wintney v Shepton Mallet or Sherborne Town
121 Horndean or Portland United v Brockenhurst or Fleet Town
122 Baffins Milton Rovers or AFC Stoneham v Cowes Sports or Melksham Town
123 Wimborne Town v Paulton Rovers or Thatcham Town
124 Brislington or Shaftesbury v Hamble Club or Hythe & Dibden
125 Lymington Town or Petersfield Town v Bemerton Heath Harlequins or Bournemouth
126 Welton Rovers or Fareham Town v Bashley
127 Hamworthy United v Moneyfields or Westbury United
128 Oldland Abbotonians or Blackfield & Langley v Laverstock & Ford or Andover New Street
129 Tadley Calleva or Alton v Wells City or AFC Portchester
130 Christchurch or United Services Portsmouth v Larkhall Athletic or Corsham Town
131 Buckland Athletic or Torpoint Athletic v Okehampton Argyle or Brixham
132 Falmouth Town or Exmouth Town v Frome Town
133 Tavistock v Barnstaple Town or Saltash United
134 Wellington AFC or Bideford v Helston Athletic or Willand Rovers
135 Wendron United or St Blazey v Mousehole or Ilfracombe Town
136 Bridgwater United or Liskeard Athletic v Street or Millbrook (Cornwall)

Football in Berkshire has a Breaking News WhatsApp Channel where we’ll send you updates on all the latest football news from the Royal County. You can join Breaking Berkshire Football News by clicking here

Upcoming fixtures

There are currently no fixtures scheduled.

To make sure you don't miss out on all the latest news, and fixture releases subscribe to Football in Berkshire here.

Subscribe to the newsletter

Enter your email address to receive regular Berkshire football updates in your inbox

Leave a Reply

Search Football in Berkshire
FIB-Badgetransparent-dud.png