FA Youth Cup draw: Extra Preliminary, Preliminary Round and what it means for Berkshire clubs

FA Youth Cup.
FA Youth Cup.

Enter your email address to receive regular Berkshire football updates in your inbox

The 2023/24 FA Youth Cup draw has been released for the Extra Preliminary Round and Preliminary Round.

2023/24 FA Youth Cup Extra Preliminary Round for Berkshire clubs

  • Wantage Town vs Bracknell Town
  • Hungerford Town vs North Leigh

FA Youth Cup Extra Preliminary Round ties to be played on the week of Monday 14th August 2023.

2023/24 FA Youth Cup Preliminary Round for Berkshire clubs

  • Eversley & California v Tadley Calleva
  • Hartley Wintney or Fleet Town v Binfield
  • Cove v Hungerford Town or North Leigh
  • AFC Aldermaston v Ascot United (walkover for Ascot United – AFC Aldermaston withdrawn)
  • Thame United v Wallingford & Crowmarsh
  • Wantage Town or Bracknell Town v Yateley United
  • Reading City v Risborough Rangers or Winslow United
  • Wokingham & Emmbrook v Basingstoke Town
  • Burnham v Uxbridge
  • Langley v Hendon

FA Cup Preliminary Round ties to be played on the weekend of Monday 4th September 2023. A full list of round dates is here.

More: FA Cup | Women’s FA Cup | FA Trophy | FA Vase | FA Youth Cup

Nationwide full 2023/24 FA Youth Cup Extra Preliminary Round

1 Pickering Town v Newcastle Benfield
2 Shildon v Billingham Town
3 Sunderland RCA v Consett
4 Stockton Town v Penrith
5 Congleton Town v Trafford
6 Nantwich Town v West Didsbury & Chorlton
7 Runcorn Town v Burscough
8 Glossop North End v City of Liverpool
9 Marine v Vauxhall Motors
10 AFC Liverpool v Clitheroe
11 Atherton LR v Hyde United
12 Emley v Dronfield Town
13 Handsworth v Eccleshill United
14 Liversedge v Staveley MW
15 Lutterworth Athletic v Grantham Town
16 Kirby Muxloe v Hinckley LR
17 Basford United v Anstey Nomads
18 Long Eaton United v Quorn
19 Leicester Nirvana v GNG Oadby Town
20 Coalville Town v Birstall United
21 Lutterworth Town v Stamford
22 Paget Rangers v Lye Town
23 Evesham United v Atherstone Town
24 Walsall Wood v Lichfield City
25 Worcester City v Coventry Copsewood
26 Rugby Borough v Stourbridge
27 Stafford Rangers v Coton Green
28 Chasetown v Newcastle Town
29 Bedworth United v Droitwich Spa
30 Northampton On Chenecks v Daventry Town
31 Hitchin Town v Arlesey Town
32 Rothwell Corinthians v Corby Town
33 Milton Keynes Irish v Shefford Town & Campton
34 Dunstable Town v Moulton
35 Wellingborough Whitworth v Eynesbury Rovers
36 Ampthill Town v Royston Town
37 Buckingham Athletic v AFC Rushden & Diamonds
38 Newmarket Town v Woodbridge Town
39 Diss Town v Cornard United
40 Gorleston v Haverhill Rovers
41 Thetford Town v Ipswich Wanderers
42 Lowestoft Town v Sheringham
43 Framlingham Town v AFC Sudbury
44 Wroxham v Soham Town Rangers
45 New Salamis v Frenford
46 St Margaretsbury v Ilford
47 Grays Athletic v Enfield Borough
48 Takeley v Cockfosters
49 London Lions v Little Oakley
50 Hornchurch v Brentwood Town
51 FC Clacton v Concord Rangers
52 Hackney Wick v Enfield Town
53 Sawbridgeworth Town v West Essex
54 Basildon United v Holland
55 Oxhey Jets v Leverstock Green
56 Bedfont Sports Club v Flackwell Heath
57 Penn & Tylers Green v Kings Langley
58 Hanwell Town v Hilltop
59 Northwood v Tring Athletic
60 Erith Town v Cray Valley (PM)
61 Punjab United v Sutton Common Rovers
62 Sutton Athletic v Erith & Belvedere
63 Chatham Town v VCD Athletic
64 Croydon v Faversham Town
65 Sevenoaks Town v Cray Wanderers
66 Mile Oak v Colliers Wood United
67 Leatherhead v Loxwood
68 Little Common v South Park (Reigate)
69 Eastbourne Town v Peacehaven & Telscombe
70 Selsey v Corinthian Casuals
71 Arundel v Carshalton Athletic
72 Saltdean United v Badsot Lea
73 Chipstead v Whitehawk
74 Bexhill United v East Grinstead Town
75 Lingfield v Horsham YMCA
76 Horsham v Tooting Bec
77 Guildford City v Bognor Regis Town
78 Wantage Town v Bracknell Town
79 Hungerford Town v North Leigh
80 Kidlington v Thatcham Town
81 Hartley Wintney v Fleet Town
82 Risborough Rangers v Winslow United
83 Christchurch v AFC Stoneham
84 Alton v Winchester City
85 United Services Portsmouth v Bournemouth
86 Millbrook (Hampshire) v Lymington Town
87 Bashley v Fareham Town
88 Bradford Town v Bristol Manor Farm
89 Bishop Sutton v Swindon Supermarine
90 Cirencester Town v Newent Town
91 Fairford Town v Bridgwater United
92 Wells City v Welton Rovers
93 Cheddar v Hengrove Athletic
94 Clevedon Town v Longwell Green Sports
95 Cinderford Town v Slimbridge
96 Barnstaple Town v Tiverton Town

Nationwide full 2023/24 FA Youth Cup Preliminary Round

1 Boro Rangers v Chester-Le-Street United
2 Hebburn Town v Shildon or Billingham Town
3 Stockton Town or Penrith v Pickering Town or Newcastle Benfield
4 Guisborough Town v Morpeth Town
5 Workington v Seaham Red Star
6 Carlisle City v Sunderland RCA or Consett
7 Bootle v Stockport Georgians
8 Atherton LR or Hyde United v Marine or Vauxhall Motors
9 Runcorn Town or Burscough v Nantwich Town or West Didsbury & Chorlton
10 Lancaster City v Congleton Town or Trafford
11 Macclesfield v AFC Liverpool or Clitheroe
12 FC United of Manchester v Ashton Town
13 South Liverpool v Runcorn Linnets
14 Stalybridge Celtic v Lower Breck
15 Irlam v Wythenshawe
16 Sandbach United v Witton Albion
17 Radcliffe v Glossop North End or City of Liverpool
18 Cheadle Heath Nomads v Avro
19 Cheadle Town v Pilkington
20 Bradford (Park Avenue) v Bottesford Town
21 Pontefract Collieries v Goole
22 Emley or Dronfield Town v Penistone Church
23 Grimsby Borough v Gainsborough Trinity
24 Stocksbridge Park Steels v Harrogate Railway Athletic
25 Ossett United v Brighouse Town
26 Worsbrough Bridge Athletic v Guiseley
27 Handsworth or Eccleshill United v Yorkshire Amateur
28 Cleethorpes Town v Tadcaster Albion
29 Liversedge or Staveley MW v Barton Town
30 Lutterworth Athletic or Grantham Town v Deeping Rangers
31 Mickleover v Leicester Nirvana or GNG Oadby Town
32 Harborough Town v Heather St Johns
33 Lincoln United v Aylestone Park
34 Coalville Town or Birstall United v Lutterworth Town or Stamford
35 Hinckley v Kirby Muxloe or Hinckley LR
36 Long Eaton United or Quorn v Ilkeston Town
37 Dunkirk v Eastwood Community
38 Holbeach United v Matlock Town
39 Ingles v Leicester St Andrews
40 Basford United or Anstey Nomads v Gresley Rovers
41 Leamington v Dudley Town
42 Redditch United v Racing Club Warwick
43 Malvern Town v AFC Telford United
44 Rugby Town v Shifnal Town
45 Hereford Pegasus v Stafford Rangers or Coton Green
46 Tividale v Wolverhampton Casuals
47 Bedworth United or Droitwich Spa v Evesham United or Atherstone Town
48 Coventry United v Halesowen Town
49 Coventry Sphinx v Stourport Swifts
50 Chasetown or Newcastle Town v Worcester City or Coventry Copsewood
51 Bilston Town Community v Stratford Town
52 AFC Wulfrunians v Nuneaton Borough
53 Leek Town v Alvechurch
54 Sutton Coldfield Town v Paget Rangers or Lye Town
55 Walsall Wood or Lichfield City v Rugby Borough or Stourbridge
56 Boldmere St Michaels v Romulus
57 Letchworth Garden City Eagles v Newport Pagnell Town
58 Milton Keynes Irish v Godmanchester Rovers
or Shefford Town & Campton
59 Baldock Town v Kempston Rovers
60 Stotfold v St Ives Town
61 Leighton Town v Kettering Town
62 AFC Dunstable v Histon
63 St Neots Town v Bugbrooke St Michaels
64 Hitchin Town or Arlesey Town v Ampthill Town or Royston Town
65 Biggleswade Town v Crawley Green
66 March Town United v Rothwell Corinthians or Corby Town
67 Harpenden Town v Bedford Town
68 Northampton On Chenecks or Daventry Town v Raunds Town
69 Wellingborough Town v Wellingborough Whitworth or Eynesbury Rovers
70 Buckingham Athletic or AFC Rushden & Diamonds v Dunstable Town or Moulton
71 Haverhill Borough v Norwich United
72 Wroxham or Soham Town Rangers v Lowestoft Town or Sheringham
73 Gorleston or Haverhill Rovers v Diss Town or Cornard United
74 Brantham Athletic v Newmarket Town or Woodbridge Town
75 Dereham Town v Framlingham Town or AFC Sudbury
76 Walsham Le Willows v Hadleigh United
77 Needham Market v Fakenham Town
78 Mulbarton Wanderers v Leiston
79 Whitton United v Felixstowe & Walton United
80 Great Yarmouth Town v Swaffham Town
81 Bury Town v Thetford Town or Ipswich Wanderers
82 Cambridge City v Stowmarket Town
83 Ely City v Mildenhall Town
84 Stanway Rovers v Redbridge
85 FC Clacton or Concord Rangers v Witham Town
86 St Margaretsbury or Ilford v Halstead Town
87 Hackney Wick or Enfield Town v Burnham Ramblers
88 Colney Heath v Heybridge Swifts
89 Waltham Abbey v Walthamstow
90 Ware v Romford
91 Buckhurst Hill v Hertford Town
92 Hashtag United v Billericay Town
93 Hornchurch or Brentwood Town v Cheshunt
94 Welwyn Garden City v May & Baker Eastbrook Community
95 Great Wakering Rovers v Barking
96 Saffron Walden Town v Southend Manor
97 Takeley or Cockfosters v London Lions or Little Oakley
98 Wingate & Finchley v East Thurrock United
99 Bowers & Pitsea v Haringey Borough
100 Barkingside v Potters Bar Town
101 Sawbridgeworth Town or West Essex v Woodford Town
102 New Salamis or Frenford v Basildon United or Holland
103 Hullbridge Sports v Grays Athletic or Enfield Borough
104 Brook House v Beaconsfield Town
105 North Greenford United v Harefield United
(walkover for Harefield United – North Greenford United withdrawn)
106 Oxhey Jets or Leverstock Green v Hanwell Town or Hilltop
107 Holmer Green v Chalfont St Peter
108 Langley v Hendon
109 Hillingdon Borough v Edgware & Kingsbury
110 Berkhamsted v Hayes & Yeading United
111 Bedfont Sports Club or Flackwell Heath v Wembley
112 Burnham v Uxbridge
113 Penn & Tylers Green or Kings Langley v Northwood or Tring Athletic
114 Glebe v Corinthian
115 Herne Bay v AFC Croydon Athletic
116 Sittingbourne v Margate
117 Rusthall v Chatham Town or VCD Athletic
118 Phoenix Sports v Punjab United or Sutton Common Rovers
119 Folkestone Invicta v Erith Town or Cray Valley (PM)
120 Beckenham Town v Sheppey United
121 Balham v Sutton Athletic or Erith & Belvedere
122 Welling Town v Lewisham Borough (Community)
123 Hollands & Blair v Sevenoaks Town or Cray Wanderers
124 Larkfield & New Hythe v Ashford United
125 Whitstable Town v Croydon or Faversham Town
126 Broadbridge Heath v Redhill
127 Chessington & Hook United v Saltdean United or Badsot Lea
128 Steyning Town Community v Burgess Hill Town
129 Horsham or Tooting Bec v Godalming Town
(walkover for Horsham or Tooting Bec – Godalming Town withdrawn)
130 Farnham Town v Newhaven
131 Wick v East Preston
132 Lewes v Tooting & Mitcham United
133 Cobham v Hastings United
134 Leatherhead or Loxwood v Ash United
135 Three Bridges v Seaford Town
136 Selsey or Corinthian Casuals v Haywards Heath Town
137 Roffey v Westfield
138 Eastbourne United v Chipstead or Whitehawk
139 AFC Varndeanians v Abbey Rangers
140 Lancing v Billingshurst
141 Arundel or Carshalton Athletic v Jersey Bulls
142 Little Common or South Park (Reigate) v Mile Oak or Colliers Wood United
143 Shoreham v Worthing United
144 Chichester City v Pagham
145 Walton & Hersham v Guildford City or Bognor Regis Town
146 Crawley Down Gatwick v Raynes Park Vale
147 Lingfield or Horsham YMCA v Bexhill United or East Grinstead Town
148 Kingstonian v Metropolitan Police
149 Westside v Eastbourne Town or Peacehaven & Telscombe
150 Wantage Town or Bracknell Town v Yateley United
151 Reading City v Risborough Rangers or Winslow United
152 Wokingham & Emmbrook v Basingstoke Town
153 Thame United v Wallingford & Crowmarsh
154 AFC Aldermaston v Ascot United
(walkover for Ascot United – AFC Aldermaston withdrawn)
155 Cove v Hungerford Town or North Leigh
156 Hartley Wintney or Fleet Town v Binfield
157 Camberley Town v Frimley Green
158 Ardley United v Didcot Town
159 Eversley & California v Tadley Calleva
160 Kidlington or Thatcham Town v Aylesbury Vale Dynamos
161 Christchurch or AFC Stoneham v New Milton Town
162 Andover New Street v Bashley or Fareham Town
163 Folland Sports v Gosport Borough
164 Bemerton Heath Harlequins v Brockenhurst
165 Hamworthy United v Poole Town
166 Hamble Club v Alton or Winchester City
167 Millbrook (Hampshire) or Lymington Town v Wimborne Town
168 Downton v Salisbury
169 Sholing v AFC Totton
170 Horndean v Moneyfields
171 United Services Portsmouth or Bournemouth v Portland United
172 Odd Down v Hartpury University
173 Clevedon Town or Longwell Green Sports v Wells City or Welton Rovers
174 Cirencester Town or Newent Town v Bishop Sutton or Swindon Supermarine
175 Mangotsfield United v Bradford Town or Bristol Manor Farm
176 Bishop’s Cleeve v Cheddar or Hengrove Athletic
177 Malmesbury Victoria v Frome Town
178 Radstock Town v Cheltenham Saracens
179 Hallen v Paulton Rovers
180 Royal Wootton Bassett Town v Tuffley Rovers
181 Cribbs v Lydney Town
182 Thornbury Town v Fairford Town or Bridgwater United
183 Cinderford Town or Slimbridge v Street
184 AEK Boco v Portishead Town
185 Bovey Tracey v Bishops Lydeard
186 Mousehole v Elburton Villa
187 Ilfracombe Town v Barnstaple Town or Tiverton Town
188 Falmouth Town v Torrington
(walkover for Falmouth Town – Torrington withdrawn)
189 Helston Athletic v AFC St Austell

Football in Berkshire has a Breaking News WhatsApp Channel where we’ll send you updates on all the latest football news from the Royal County. You can join Breaking Berkshire Football News by clicking here

Upcoming fixtures

There are currently no fixtures scheduled.

To make sure you don't miss out on all the latest news, and fixture releases subscribe to Football in Berkshire here.

Subscribe to the newsletter

Enter your email address to receive regular Berkshire football updates in your inbox

Leave a Reply

Search Football in Berkshire
FIB-Badgetransparent-dud.png