FA Trophy draw: First Qualifying, Second Qualifying Round and what it means for Berkshire clubs

cropped-FA-Trophy-1-1.jpg

Enter your email address to receive regular Berkshire football updates in your inbox

The 2023/24 Isuzu FA Trophy draw has been released for the First Qualifying Round and Second Qualifying Round.

A full list of clubs competing in the FA Trophy this year is here.

2023/24 FA Trophy First Qualifying Round for Berkshire clubs

  • Ashford United v Binfield
  • Horndean v Ascot United
  • Thatcham Town v Bristol Manor Farm

FA Trophy First Qualifying Round ties to be played on the weekend of Saturday 9 September 2023. A full list of round dates is here.

2023/24 FA Trophy Second Qualifying Round for Berkshire clubs

  • Phoenix Sports or Metropolitan Police v Ashford United or Binfield
  • Horndean or Ascot United v Chipstead or Lancing
  • Bishop’s Cleeve or Paulton Rovers v Thatcham Town or Bristol Manor Farm

FA Trophy Second Qualifying Round ties to be played on the weekend of Saturday 23 September 2023. A full list of round dates is here.

More: FA Cup | Women’s FA Cup | FA Trophy | FA Vase | FA Youth Cup

Full nationwide 2023/24 Isuzu FA Trophy First Qualifying Round draw

1 Brighouse Town v Hebburn Town
2 Liversedge v Nantwich Town
3 North Ferriby v Ossett United
4 Avro v Winterton Rangers
5 Mossley v Vauxhall Motors
6 Widnes v Clitheroe
7 Trafford v Stalybridge Celtic
8 Prescot Cables v Bridlington Town
9 Newton Aycliffe v Stocksbridge Park Steels
10 City of Liverpool v 1874 Northwich
11 Dunston v Ashington
12 Bootle v Consett
13 Runcorn Linnets v Witton Albion
14 Stockton Town v Pontefract Collieries
15 Sporting Khalsa v Grimsby Borough
16 Quorn v Coventry Sphinx
17 Bedworth United v Leek Town
18 Anstey Nomads v Corby Town
19 Gresley Rovers v Kidsgrove Athletic
20 Belper Town v Newcastle Town
21 Sutton Coldfield Town v Boldmere St Michaels
22 Rugby Town v Grantham Town
23 Hednesford Town v Walsall Wood
24 Harborough Town v Lye Town
25 Sheffield v Spalding United
26 Hanley Town v Cleethorpes Town
27 Chasetown v Shepshed Dynamo
28 Loughborough Dynamo v AFC Rushden & Diamonds
29 Coleshill Town v Carlton Town
30 Leighton Town v Kempston Rovers
31 Felixstowe & Walton United v Brentwood Town
32 Hertford Town v Grays Athletic
33 AFC Dunstable v East Thurrock United
34 Bowers & Pitsea v Gorleston
35 Witham Town v Maldon & Tiptree
36 Lowestoft Town v New Salamis
37 Enfield v Walthamstow
38 Biggleswade v Stowmarket Town
39 Redbridge v Stotfold
40 Hadley v Ware
41 Aylesbury United v Bedford Town
42 Kings Langley v Cambridge City
43 Welwyn Garden City v Basildon United
44 Wroxham v Brightlingsea Regent
45 Waltham Abbey v Ipswich Wanderers
46 Heybridge Swifts v Barton Rovers
47 Biggleswade Town v Bury Town
48 Beckenham Town v Three Bridges
49 Horndean v Ascot United
50 Ramsgate v Northwood
51 Westfield v Littlehampton Town
52 Phoenix Sports v Metropolitan Police
53 Thame United v Badshot Lea
54 Raynes Park Vale v Marlow
55 Burgess Hill Town v Hythe Town
56 East Grinstead Town v Sheppey United
57 Chipstead v Lancing
58 Merstham v Sutton Common Rovers
59 South Park (Reigate) v Erith & Belvedere
60 Southall v Chichester City
61 Herne Bay v Leatherhead
62 Hanworth Villa v Chertsey Town
63 Sittingbourne v Ashford Town (Middx)
64 Ashford United v Binfield
65 Broadbridge Heath v Cray Valley (PM)
66 Uxbridge v Sevenoaks Town
67 Corinthian Casuals v Hartley Wintney
68 Hamworthy United v Melksham Town
69 Frome Town v Cirencester Town
70 Yate Town v Tavistock
71 Kidlington v North Leigh
72 Westbury United v Bemerton Heath Harlequins
73 Evesham United v Bashley
74 Bishop’s Cleeve v Paulton Rovers
75 Larkhall Athletic v Willand Rovers
76 Thatcham Town v Bristol Manor Farm
77 Exmouth Town v Wimborne Town
78 Cribbs v Bideford
79 Malvern Town v Mousehole

Full nationwide 2023/24 Isuzu FA Trophy Second Qualifying Round draw

1 Avro or Winterton Rangers v Trafford or Stalybridge Celtic
2 City of Liverpool or 1874 Northwich v Runcorn Linnets or Witton Albion
3 Liversedge or Nantwich Town v Dunston or Ashington
4 Stockton Town or Pontefract Collieries v Bootle or Consett

5 Mossley or Vauxhall Motors v Newton Aycliffe or Stocksbridge Park Steels
6 Brighouse Town or Hebburn Town v Widnes or Clitheroe
7 North Ferriby or Ossett United v Prescot Cables or Bridlington Town
8 Hanley Town or Cleethorpes Town v Sheffield or Spalding United
9 Gresley Rovers or Kidsgrove Athletic v Sporting Khalsa or Grimsby Borough
10 Quorn or Coventry Sphinx v Bedworth United or Leek Town
11 Belper Town or Newcastle Town v Hednesford Town or Walsall Wood
12 Sutton Coldfield Town or Boldmere St Michaels v Rugby Town or Grantham Town
13 Coleshill Town or Carlton Town v Chasetown or Shepshed Dynamo
14 Anstey Nomads or Corby Town v Loughborough Dynamo or AFC Rushden & Diamonds
15 Hinckley LR v Harborough Town or Lye Town
16 Bowers & Pitsea or Gorleston v Aylesbury United or Bedford Town
17 Felixstowe & Walton United or Brentwood Town v Hertford Town or Grays Athletic
18 Biggleswade or Stowmarket Town v Hadley or Ware
19 Biggleswade Town or Bury Town v Enfield or Walthamstow
20 AFC Dunstable or East Thurrock United v Wroxham or Brightlingsea Regent
21 Kings Langley or Cambridge City v Leighton Town or Kempston Rovers
22 Witham Town or Maldon & Tiptree v Redbridge or Stotfold
23 Waltham Abbey or Ipswich Wanderers v Heybridge Swifts or Barton Rovers
24 Welwyn Garden City or Basildon United v Lowestoft Town or New Salamis
25 South Park (Reigate) or Erith & Belvedere v Beckenham Town or Three Bridges
26 Broadbridge Heath or Cray Valley (PM) v Corinthian Casuals or Hartley Wintney
27 Ramsgate or Northwood v Uxbridge or Sevenoaks Town
28 Phoenix Sports or Metropolitan Police v Ashford United or Binfield
29 Thame United or Badshot Lea v Merstham or Sutton Common Rovers
30 Horndean or Ascot United v Chipstead or Lancing
31 East Grinstead Town or Sheppey United v Sittingbourne or Ashford Town (Middx)
32 Southall or Chichester City v Herne Bay or Leatherhead
33 Westfield or Littlehampton Town v Raynes Park Vale or Marlow
34 Hanworth Villa or Chertsey Town v Burgess Hill Town or Hythe Town
35 Malvern Town or Mousehole v Yate Town or Tavistock
36 Bishop’s Cleeve or Paulton Rovers v Thatcham Town or Bristol Manor Farm
37 Kidlington or North Leigh v Exmouth Town or Wimborne Town
38 Cribbs or Bideford v Evesham United or Bashley
39 Westbury United or Bemerton Heath Harlequins v Frome Town or Cirencester Town
40 Hamworthy United or Melksham Town v Larkhall Athletic or Willand Rovers

Football in Berkshire has a Breaking News WhatsApp Channel where we’ll send you updates on all the latest football news from the Royal County. You can join Breaking Berkshire Football News by clicking here

Upcoming fixtures

There are currently no fixtures scheduled.

To make sure you don't miss out on all the latest news, and fixture releases subscribe to Football in Berkshire here.

Subscribe to the newsletter

Enter your email address to receive regular Berkshire football updates in your inbox

Leave a Reply

Search Football in Berkshire
FIB-Badgetransparent-dud.png